czwartek, 19 lutego 2015

Warsztaty tkania krajek na tabliczkach

AUTORKA: Myszaq

Tkactwo tabliczkowe to jedna z najstarszych technik tkackich (istnieje znalezisko krajki tabliczkowej 400 roku p.n.e.!). Prawdopodobnie tabliczki wywodzą się z Dalekiego Wschodu, skąd dotarły przez Azję do północnej Afryki, a stamtąd do Europy, gdzie stały się bardzo popularne w okresie wczesnego średniowiecza. Przez wieki sztuka tkania tabliczkowego najbardziej rozwinęła się w krajach skandynawskich. W wielu miejscach, do których dotarli wikingowie, znaleziono fragmenty krajek tabliczkowych (np. w Irlandii, Yorku, Islandii, a nawet na terenach słowiańskich). Istnieje także wiele znalezisk tabliczek pochodzących z tego okresu, np. w słynnym Osebergu – w jednym grobie odkryto zestaw aż 52 tabliczek!

Czym zatem jest krajka? Otóż jest to wąski pas tkaniny, utkany w specjalny sposób, gwarantujący uzyskanie mniej lub bardziej skomplikowanego wzoru. Krajki stosowane we wczesnym średniowieczu miały dwie główne funkcje: użytkową (wzmacniały brzegi odzieży i chroniły je przed przecieraniem) i ozdobną (której raczej nie trzeba wyjaśniać :) ). Używane były jako obszycia strojów, pasy, służyły do obwiązywania onuc czy jako opaska na głowę. Ciekawostką może być to, że wykonując krajkę starano się wplatać w nią chociaż jedną czerwoną nitkę (podobnie zresztą, jak w same ubrania). Miała ona chronić od złego licha.

Podczas zbliżającej się Ostary w Masywie Ślęży odbędą się warsztaty tkania krajek na tabliczkach. Zmierzymy się z podstawami tkania na tabliczkach – czyli przejdziemy od przygotowania osnowy, przez nawleczenie jej na tabliczki, do samego tkania. Poznamy metody pozwalające na uzyskanie  interesującego nas wzoru! Każda osoba uczestnicząca w warsztacie otrzyma włóczkę, zestaw tabliczek wyciętych z kart oraz tekturowe czółenko – tak, aby móc wykonać całkowicie samodzielnie swoją krajkę.GALERIA KRAJEK


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz